Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
112 postów 37 komentarzy

Bliżej prawdy

Marek Mróz - Dziennikarz, publicysta, tłumacz. Szerokie spectrum zainteresowań o wspólnym mianowniku, którym jest prawda, dziś towar deficytowy. A przecież tylko prawda nas wyzwoli.

Kto w demokracji odpowiada za długi?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zazwyczaj odpowiedzialność spoczywa na tym, kto rządzi, ale to jest złudne

Kilka lat temu zostałem członkiem komisji wyborczej w wyborach samorządowych w moim mieście i jak to zwykle bywa, ten obowiązek poprzedziło szkolenie. Ma to w zamierzeniu być zapoznanie z ustawą ordynacja wyborcza, co jest istotne dla tych, którzy pierwszy raz biorą w tejże imprezie udział, dla innych wieje nudą, ale obowiązek to obowiązek, tyle że w trakcie nudy wiele pomysłów przychodzi do głowy. Kiedy więc czas prelekcji minął i przyszła kolej na zadawanie pytań, zwróciłem się do obecnego na sali sędziego komisarza wyborczego z pytaniem, czy tajność wyborów jest prawem, czy obowiązkiem głosującego i co jeśli tenże np. idąc do urny nie zachowa tajności i pokaże wszem i wobec na kogo oddał głos? No właściwie to nic się nie stanie, nie można pociągnąć go do odpowiedzialności – powiedział sędzia komisarz. No dobrze, skoro tak – ciągnąłem dalej – to czy może on zażądać kserokopii karty do głosowania potwierdzonej przez komisję lub stwierdzającego zaświadczenia jak głosował? Oczywiście, że nie – zakrzyknęła jakaś paniusia siedząca obok sędziego, jak się okazało, przedstawiciel a wojewódzkiego komisarza wyborczego. - przecież to absurd, a właściwie po co? Po to – powiedziałem – że jak wybrani włodarze coś nawywijają, obywatel ten będzie miał podstawę odciąć się od skutków ich działań. Paniusia stwierdziła, że obywatele za rządzenie swoich wybrańców nie odpowiadają i tak, więc plotę bzdury i szkoda czasu, a poza tym na korytarzu czeka kolejna grupa do przeszkolenia.

W ten sposób zakończyła się dyskusja ale bynajmniej nie problem, albowiem pytanie, kto w demokracji odpowiada za złe decyzje władzy, jest nadal otwarte i niestety, aktualne.

Na skutek realizacji różnych fantasmagorii i ekstrawagancji przez władze mojego miasta (rodem z PO), jego zadłużenie przekroczyło 90% dochodów i stale rośnie, bo do opamiętania nie doszło. Pani premier mogłaby wprowadzić komisarza ale tego nie czyni. Opozycyjni radni z PiS tłumaczą to tym, że preferencje wyborcze w mieście i tak są po stronie PO, a może i Petru, a nie PiS, więc to na tą partię spadnie cale odium. Lepiej więc poczekać, aż wszystko się zawali na rządzącą PO z poplecznikami i dopiero wtedy zrobić porządek. Może to i prawda ale jeżeli tak, to nie cała. Jak donoszą media, na szczeblu wojewódzkim pomiędzy G. Schetyną a jego contras z PiS aż takiej niechęci, jak by się zdawało, nie żywią, co więcej, są tam nawet pewne interesy do zrobienia kosztem Petru and his girls. Może i tak, bo trudno, żeby bo inaczej, ale zostawmy to i wróćmy do tematu.

Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o emisji obligacji gminnych pod zastaw kilkuset mieszkań i lokali użytkowych, komunalnych, rzecz jasna. Obligacji, bo ponoć banki nie chcą już udzielać kredytów tym bardziej, że już pod wcześniejsze zastawiono inne budynki i lokale. Krótko mówiąc, jakaś część mieszkań wraz została zastawiona; być może połowa a może i większość. Oczywiście mieszkania same w sobie mają wartość murów, chyba, że ktoś zechce je kupić z lokatorami w środku. W tym przypadku wartością są ludzie, bo to z nich będzie można ściągnąć długi poprzez czynsz rzecz jasna. Czynsz ten nowy właściciel będzie mógł podnieść dowolnie a opornych usunąć z kamienicy na ulicę.

To prawdopodobne, ponieważ większość dochodów gminy stanowią odpisy z podatków dochodowych, czyli z PIT-ów. To sytuacja normalna tyle, że specyfika miasta polega na tym, że ok. 70% pochodzi z emerytur i rent górniczych i francuskich, a jest to grupa społeczna wymierająca. Co prawda, jest jeszcze specjalna strefa ekonomiczna, ale zarobki są tam tak niskie, że żadnych poważnych wpływów podatkowych nie ma i nie będzie.

A zatem, odpowiadając na postawione w tytule pytanie, za długi odpowiada rządzący, a ponieważ w demokracji suwerenem jest demos, on to zapłaci za długi zaciągnięte przez swoich przedstawicieli. To zdaje się jest dopiero początek, na razie w niewielkiej skali ale o ile eksperyment się powiedzie, będzie można proceder rozciągnąć n cały kraj i na nieruchomości prywatne, np. nakładając na te ostatnie jakiś spec-kataster. I niech nikogo nie zmyli brak podstaw prawnych. Te można w każdej chwili uchwalić.


 

KOMENTARZE

 • Roześlę w eter tą nikaraguańską frazę "contras z pis",
  dzisiaj gdzieś zapodali, że przez pół roku "rządzenia" contras zalichwiono nas niczym gierek w latach 70-tych, czyli powinniśmy mieć inwestycje co najmniej na poziomie PRL-u !
 • @provincjał 18:39:32
  https://geopolityka.robertbrzoza.pl/polska-kolonia/czy-pis-oszalal-chce-nas-zadluzyc-na-40-mld-dolarow/

  http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/szok-szydlo-zaduza-polske-szybciej-niz-gierek_823606.html

  http://natemat.pl/183063,w-pol-roku-rzad-szydlo-zadluzyl-kraj-o-47-miliardow-zlotych-pierwszy-rachunek-za-500
 • @
  No "podstawy prawne" można uchwalić.
  Z drugiej strony "wk..ny suweren" w liczbie 100tys (lub więcej) może aktualną władzę ODWOŁAĆ, przy użyciu sznurka i latarni...

  I chyba obecna władza się tego właśnie BOI, stąd "dopieszczanie" (finansowe) "resortów siłowych".
 • Autor
  .
  Po wy-borach rządzi większość, więc trwają rządy dyktatury.

  W takim razie pytanie o demokrację jest dobre, lecz nie w tym czasie:))

  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @laurentp 22:28:58
  Może, dlatego stosuje się prowokacje aby odpowiednio skanalizować i rozbroić "wk.....nego suwerena". Kto wie, czy cała ta seria zamachów na świecie nie ma na celu właśnie sprowokowania rozruchów co z kolei ma dać pretekst do zawieszenia wszystkich praw i wzięcia za mordę "suwerenów" bez baczenia na prawo.
 • chwilówki a rząd
  Niedługo będą chcieli dłużnicy z chwilówek internetowych http://zadluzenie.info.pl/ żeby rząd pomógł im to spłacić. No bo dlaczego nie?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031