Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
103 posty 37 komentarzy

Bliżej prawdy

memron - Dziennikarz, publicysta, tłumacz. Szerokie spectrum zainteresowań o wspólnym mianowniku, którym jest prawda, dziś towar deficytowy. A przecież tylko prawda nas wyzwoli.

MFW odpuścił Ukrainie dług wobec Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Refleksja: czy zarysowujący się podział świata prowadzi do wojny i jaką rolę odgrywa tu Polska?

 

Pełny tytuł: MFW przystąpił do zimnej wojny; odpuścił Ukrainie dług wobec Rosji

 

Tyler Durden

 

„Rada MFW spotkała się 12 grudnia i zgodziła się na zmianę obecnej polityki nietolerancji zaległości wobec oficjalnych wierzycieli. Szczegóły dotyczące rozmiaru i przyczyn tej zmiany podamy w kolejnych dniach.”

 

Od początku swego istnienia, tj. od 1947 r., Bank Światowy był agendą amerykańskiego ministerstwa obrony, od swojego pierwszego prezesa Johna J. McCloya, przez Roberta Namaru po Roberta Zoellicka i neokonserwatystę Paula Wolfowitza. Od początku też forsował amerykański eksport, zwłaszcza produktów rolnych . Ale czuł się zobowiązany opakować eksport i wspieranie dolara internacjonalistyczną retoryką, jakoby to co dobre dla Stanów Zjednoczonych jest też dobre dla całego świata.

Teraz MFW wciągnięty został do amerykańskiej zimnej wojny. We wtorek, 8 grudnia, postanowił znieść warunek będący od pół stulecia częścią globalnego systemu finansowego. Udzielił Ukrainie pożyczki sprzecznie z zasadą zakazującą kredytowania krajów bez pewnej szansy spłaty (zasada „żadnej więcej Argentyny” z 2001 r.). Gdy szefowa MFW Christine Lagarde wiosną udzieliła Ukrainie ostatniej pożyczki wyraziła nadzieję na pokój. Ale prezydent Poroszenko natychmiast oznajmił, że użyje tych pieniędzy na wojnę z rosyjskojęzyczną populacją na wschodzie – w Donbasie.

Jest to region, skąd większość eksportu szło do Rosji. Ten rynek teraz jest stracony. Przerwa może być długa, ponieważ kraj rządzony jest juntą popieraną przez USA, osadzoną w wyniku puczu zimą 2014 r. Ukraina odmówiła zapłacenia nie tylko posiadaczom obligacji państwowych ale i Rosji.

To miało wyłączyć Ukrainę z dalszej pomocy MFW. Odmowa finansowania ukraińskiej zimnej wojny przeciw Rosji byłaby krokiem w kierunku wymuszenia pokoju a także likwidacji tamtejszej korupcji.

Zamiast tego MFW wspiera politykę Ukrainy, tamtejszą kleptokrację i Prawy Sektor, przeprowadzający ataki, jak ten, który pozbawił Krym energii elektrycznej. Jedyny warunek, przy którym MFW trwa, to kontynuacja działań gospodarczych. W tym roku ukraińska hrywna straciła trzecią część wartości, pensje zostały okrojone (głównie w wyniku inflacji) podczas gdy korupcja ma się dobrze, a nawet lepiej.

Na przekór temu MFW ogłosił zamiar dalszego kredytowania Ukrainy i oligarchów, którzy opanowali parlament i ministerstwo sprawiedliwości, aby uniemożliwić jakiekolwiek próby zduszenia korupcji.

Minęło ponad pół roku od przebiegu nie całkiem jawnej narady z doradcami amerykańskiego ministerstwa finansów, jak spowodować aby Rosja straciła 3 mld $, które winna jej jest Ukraina. Mówiło się o o ogłoszeniu tego długu za „okrutny” ale zdecydowano, że ten spisek mógłby mieć dla popieranej przez USA dyktatury odwrotny skutek. Ostatecznie MFW po prostu pożyczył Ukrainie pieniądze.

Tym sposobem określił swoją nową politykę: „Wymagamy spłaty długów w amerykańskich dolarach tylko od sojuszników USA.” Oznacza to, że to co było zimną wojną przeciw Rosji teraz zmieniło się na totalny podział świata: na blok dolarowy (z satelickim euro i innymi pro-amerykańskimi walutami), a BRICS i inne kraje znajdujące się amerykańskiej finansowej i wojenne sferze.

Co na to Rosja? Co na to Chiny i inne kraje BRICS? MWF i amerykańscy neokonserwatyści wysłali światu sygnał: nie musicie honorować długów państw z wyjątkiem strefy dolarowej i jej satelitów.

Nie ma powodu aby państwa niedolarowe miały pozostać w MFW i BŚ. MFW podzieliła globalny system na połowy, pomiędzy BRICS i amerykańsko-europejski neoliberalny system finansowy.

Odzwierciedlającą reakcją byłoby oznajmienie przez nowy Azjatycki Bank Rozwoju, że kraje, które przystąpiły do rublowo-juanowego obszaru, nie muszą spłacać długów denominowanych w dolarach amerykańskich lub w euro. Do tego, jak można sądzić, prowadzi decyzja MFW.

 

Całość: The IMF Just Entered The Cold War, Forgives Ukraine's Debt To Russia z 12.12.2015 na zerohedge.com

KOMENTARZE

 • Coś tu nie gra...
  Tytuł może wprowadzać w błąd czytelnika sugerując, że Ukraina nie ma już długu wobec Rosji a to nie jest prawdą.
 • Autor
  Kluczowe zdanie: „Tym sposobem określił swoją nową politykę: „Wymagamy spłaty długów w amerykańskich dolarach tylko od sojuszników USA.” Oznacza to, że to co było zimną wojną przeciw Rosji teraz zmieniło się na totalny podział świata: na blok dolarowy (z satelickim euro i innymi pro-amerykańskimi walutami), a BRICS i inne kraje znajdujące się amerykańskiej finansowej i wojenne sferze.” – jest niezrozumiałe, ponieważ jest źle przetłumaczone.
  W angielskim oryginale brzmi ono:
  „By doing so, it announced its new policy: “We only enforce debts owed in US dollars to US allies.” This means that what was simmering as a Cold War against Russia has now turned into a full-blown division of the world into the Dollar Bloc (with its satellite Euro and other pro-U.S. currencies) and the BRICS or other countries not in the U.S. financial and military orbit.”
  Oznacza to:
  „Tym sposobem określił swoją nową politykę: „Wymagamy spłaty długów TYLKO ZDENOMINOWANYCH W DOLARACH USA I NALEŻNYCH SOJUSZNIKOM USA.” Oznacza to, że to co było zimną wojną przeciw Rosji teraz zmieniło się na totalny podział świata: na blok dolarowy (z satelickim euro i innymi pro-amerykańskimi walutami), ORAZ BRICS i inne kraje znajdujące się POZA FINANSOWĄ I WOJSKOWĄ ORBITĄ USA.”
  I teraz wszystko jasne.
  Pozdrawiam.BJ
 • @Robik 10:18:58
  Dług ponad 3 miliard plus odsetki jest wymagany. I żadne ble ble chazarów z MFW nic tutaj nie zmienią. Tę pożyczkę "żyrował " angol-ski Tempelton i w zębach odda. Do tego upa-upa nie wywiązała się ze sprzedaży zboża dla Chińczyków.
  Tylko "polska" pożyczka Dudusia jest i będzie niewymagalna ,bo jak zawsze przy geszefcie-bez pokrycia ze strony junty jajwajec i spółka.Czas ,jak zawsze ,pomoże zapomnieć,ajwaj/alleluja i do przodu.
 • Nieścisłości
  .
  „Od początku swego istnienia, tj. od 1947 r., Bank Światowy był agendą amerykańskiego ministerstwa obrony”

  To jest naturalanie wykłuczone, gdyż ministerstwo obrony jest jednostką usługową a nie decyzyjną, moim zdaniem MFW jest jednym z organów władzy MWF

  - http://pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#MWF

  która od czasu tzw. „kryzysu finansowego” 2007/8 jest oficjalnie najwyższą władzą globalną.

  „prezydent Poroszenko natychmiast oznajmił, że użyje tych pieniędzy na wojnę z rosyjskojęzyczną populacją na wschodzie – w Donbasie. ” i użył przynajmniej w części, gdyż lwia część została na pewno rozkradziona

  - http://anthony1.neon24.pl/post/128161,polscy-podatnicy-zrobia-zrzutke-na-ukrainskich-oligarchow#comment_1259189

  Naturalnie jest MFW/IMF w pewnym sensie samodzielny, ale kadry są tam dobrane

  - http://memron.neon24.pl/post/128005,ultimatum-jaceniuka#comment_1256616

  Jeśli chodzi o panią Lagarde, figurę ustawioną „na czele” MFW/IMF to opowiada ona różne ciekawe rzeczy, n.p. „Without the lifeline it was getting from Russia a few months ago, Ukraine was heading nowhere.”

  - http://pppolsku.blogspot.com/2014/04/teksty.html#ZustMFW

  Z wdzięczności za pomoc bandyci z Kijowa, wiadomego pochodzenia, napadli na ludność rosyjską w Donbasie i mordują ją od przeszło roku. Tak to opłaca się pomagać ofiarom II Wojny.

  To zdanie „Wymagamy spłaty długów w amerykańskich dolarach tylko od sojuszników USA.” należy chyba rozumieć, „Wymagamy spłaty długów w amerykańskich dolarach tylko tym wierzycielom, którzy są sojusznikami USA, innych można okraść”.

  Ciekawe jak ten sygnał zrozumieją Chiny, które dysponują rezerwą dolarowego śmiecia przeszło 3 biliony i od lat zapobiegają bankructwu USA. Zapobiegawczo ogłosił MFW/IMF, aby udobruchać Chiny, że włącza do listy walut rezerwowych także chiński renminbi (juan), dotychczas tylko dolar, euro i yen, ale skoro tak, to po co mają chomikować Chiny Ludowe dolary USA ?

  To posunięcie USA, odmowa zwrotu kredytu Rosji może mieć daleko większe konsekwencje, niż się dziś przypuszcza. Tragizm Polski, a właściwie jej mieszkańców, polega na tym, że wiążąc się tak bezkrytycznie z USA i Izraelem, wsiadła na zdychającego konia, jakim jest dziś byłe największe mocarstwo świata.

  Ach, B. Jeznach wyjaśnił kluczowe zdanie, pozostawiam jednak z moim podkreśleniem.
 • @Bogusław Jeznach 10:45:54
  http://cdn1.img.pl.sputniknews.com/images/168/55/1685564.jpg ŁRL: ukraińscy wojskowi sprzedają amerykański sprzęt powstańcom! Ukraińscy wojskowi sprzedają amerykański sprzęt powstańcom – oświadczył zastępca dowódcy sztabu ŁRL Igor Jaszczenko. W mediach pojawiły się doniesienia, że ukraińskie struktury siłowe sprzedają powstańcom sprzęt wojskowy z USA. Jako przykład podano nabycie przez powstańców ŁRL od ukraińskich żołnierzy amerykańskiego samochodu opancerzonego Humvee.
  — Chcę powiedzieć, że pieniądze Waszyngtonu, jak i wcześniej, będą zmarnowane. Najprawdopodobniej cześć tych środków będzie rozkradziona, jak amerykański samochód, który sprzedali ukraińscy żołnierze powstańcom – powiedział Jaszczenko.
  Ps...Brawo chłopaki! Puścić Jankesów z torbami! jak sprzedadzą to chociaż coś wpadnie do kieszonki banderbojcom przed świętami przy tym obecnym zerowym uposażeniu, jeszcze na mocniejszy trunek i sało starczy, a tak Powstańcy wcześniej czy później przy kolejnej "udanej ofensywie" ATO wezmą to sobie sami i nic nie będą z tego mieli. Noo, ciut zmądrzeli od patrzenia na złodziejską oligarchiczną juntę kijowską :)
  Ukraińcy mają głowy do interesu...Szkoda, że państwo islamskie jest tak daleko - mieli by klientów. Dlaczego mały Ukrainiec tuż po porodzie dostaje dwa klapsy?.
  1 żeby zapłakał ( zaczął oddychać)
  2 żeby oddał zegarek lekarzowi
  Kto miał wątpliwości co do szwejowatej armii Ukrainy, ten kiep, była opisywana historia, gdy dostali partię wielkokalibrowych karabinów snajperskich z Zachodu, na drugi dzień ostrzeliwali ich z nich separatory.
  Przykład idzie od góry, kradną wszyscy, ilość zależy od hierarchii w kolejności dziobania( kradzenia)
 • Slowa zaczynaja tracic znaczenie.Dlug to nie dlug.Koniec cywilizacji.
  Kiedys w akademiku gralem w pokera.Ci co wygrywali po kolei wstawali od stolu a pozostawali ci co chcieli sie odegrac ale pieniedzy nie mieli.Ktos napisal weksel, ze odda jutro i tak sie zaczelo.Gralismy do rana z wypiekami na twarzy.Nad ranem, jak trzeba bylo isc na zajecia ja bylem do tylu kilka milionow zlotych, a niektorzy byli milionerami z kieszeniami pelnymi papierow dluznych.Nie odzywalismy sie do siebie przez tydzien ale czy swiat tak postapi dzis? Nie mozna niszczyc systemu, ktory pracuje, bo jak sie go zniszczy to powrocimy do prawa maczugi.
 • @staszek kieliszek 05:16:55
  Juz wrocilismy,a wlasciwie ono nigdy nnie przestalo obowiazywac.Czasami ta maczuga pomachano dla zasstraszenia,czasami doczepiono do niej listek oliwny badz przyozdobiono jakim kwieciem.
 • Ukraina nic rosji winna nie jest
  To rosja powinna Ukrainie płacić, a nie odwrotnie (aneksja Krymu, ludziki w Donbasie)... to tyle... Ukraina nie ma długu wobec rosji, bo rosja ma większy dług wobec Ukrainy... chyba że przyjmiemy, że czołgi kupuje się w kiosku z gazetami xD...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930