Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
112 postów 37 komentarzy

Bliżej prawdy

Marek Mróz - Dziennikarz, publicysta, tłumacz. Szerokie spectrum zainteresowań o wspólnym mianowniku, którym jest prawda, dziś towar deficytowy. A przecież tylko prawda nas wyzwoli.

Moje komentarze

 • Co z tym angielskim?
  Był kiedyś projekt wprowadzenia esperanto zamiast łaciny w Kościele, ale upadł, raz ze względu na twórcę tego języka, dwa - tekstu założycielskie, tj. Biblia, pisma ojców i doktorów Kościoła pisane są w hebrajskim, aramejskim, grece i łacinie, esperanto nic by tu nie wniosło.
  Ostatnio gdzieś czytałem, że koniecznością stanie się utworzenie angielskiego-koine, zrozumiałego tak pod względem gramatyki jak bardziej wymowy przez ogół ludności. Może to jakaś droga, ale też wątpię. Kiedyś nie mogłem wytłumaczyć pewnemu Amerykaninowi, czym są firmy polonijne. Młodszym czytelnikom wyjaśnię, że to takie przedsiębiorstwa objęte ustawą o drobnej wytwórczości z początku lat 80.tych, działające w Polsce a których właścicielami byli Polacy zamieszkujący za granicą, czyli Polonusi, należący do Polonii. Problem był językowy, bo ani przymiotnik "polonijny" ani rzeczowniki Polonus, Polonia w angielskim nie występują. Angielski to w ogóle dziwny język, jeszcze dziwniej nauczany z różnym skutkiem, dość prosty, wręcz prymitywny momentami, ale ... no właśnie. Bloger Toyah - Krzysztof Osiejuk, anglista zresztą, w swojej książce "Kto się boi angielskiego listonosza" twierdzi, że winny jest temu złu sposób nauczania z jeszcze, coraz to gorszych podręczników podręczników (najlepszy wg niego był Alexandra). Coś w tym jest. Kiedyś uczono od podstawówki rosyjskiego i mało kto umiał.
  Kiedyś na poziomie gimnazjalnym skutecznie uczono łaciny i greki. Mickiewicz znał te języki oraz angielski, francuski, rosyjski i litewski. W jednym z listów, pytany przez Puszkina, czy warto uczyć się łaciny, odpowiedział, że nie, na to już jest za stary, ale warto angielskiego bo na to wystarczą 3 miesiące.

  Pozdrawiam
  Esperanto a myśl wolna
 • @ninanonimowa 11:49:55
  To prawda, Kościół jest najwieksza korporacją ale o przeciwnym wektorze, dlatego jest niszczony.
  Czy korporacje to zapowiadane przyjście Bestii?
 • @Katana 14:12:18
  Jeśli chodzi o Skałe, proszę przeczytać werset Mt 16,18 po grecku.
  Pozdrawiam
  Czy korporacje to zapowiadane przyjście Bestii?
 • @krzysztofjaw 15:45:19
  To prawda, tyle że za tymi szefami są jacyś inni szefowie a za nimi jeszcze inne siły nierozpoznawaslne dla nas
  Pozdrawiam
  Czy korporacje to zapowiadane przyjście Bestii?
 • Być może
  te wszystkie elementy mają znaczenie ale gdy chodzi o wycofanie się Mongołów. Kluczowe jest natomiast PYTANIE KTO SFINANSOWAŁ najazd, bo dlaczego - to wiemy: aby nie doszło do zjednoczenia Polski i sojuszu z Węgrami, co w efekcie stworzyłoby nową siłę w środkowej Europie.
  Podniesienie plemion mongolskich ze środkowej Azji i przesunięcie ich do Europy to nie tylko wielkie zadanie logistyczne ale i finansowe. Rozwiązanie tej zagadki dałoby odpowiedź na kilka innych podobnych zjawisk, pokazując mechanizmy rządzące i dziś jak to jest w przypadku tzw. imigrantów.
  Co uratowało Europę przed Mongołami
 • @laurentp 22:28:58
  Może, dlatego stosuje się prowokacje aby odpowiednio skanalizować i rozbroić "wk.....nego suwerena". Kto wie, czy cała ta seria zamachów na świecie nie ma na celu właśnie sprowokowania rozruchów co z kolei ma dać pretekst do zawieszenia wszystkich praw i wzięcia za mordę "suwerenów" bez baczenia na prawo.
  Kto w demokracji odpowiada za długi?
 • ad vocem
  Być może uda się to wprowadzić w kilku kantonach. natomiast szykuje się podobne referendum w Finlandii, więc nic straconego. U nas co jakiś czas powraca podobny pomysł w odniesieniu do emerytów; emerytury stałyby się elementem DG a więc można by te ZUS zlikwidować. Czy zatem byłoby to tańsze czy nie? Ale nie ma się co łudzić, opór urzędników byłby ogromny. Np. w moim mieście (ok. 100 tysięcznym) ZUS jest największym pracodawcą zatrudniając ok. 1200 osób.
  Pozdrawiam
  Szwajcaria wyrzekła się bytowego komunizmu
 • @matterhorn 20:21:12
  Niestety, browar w Świebodzicach nie istnieje od kilkunastu lat a piwo Książ robi Warszawa.
  Przestałem pić piwo Tyskie...i Żywca też...
 • Czy to nie Polska miałaby
  spłacić dług Ukrainy? U nas o tym sza..., ALE:
  1. Kilka dni temu grupa ukraińskich górników blokowała przejście graniczne w Dorohusku domagając się zaległych wypłat. Dlaczego przejście z Polską a nie np. budynek odpowiedniego ministerstwa? Czy jest coś o czym nie wiemy? A może na Ukrainie uważają, że to my mamy płacić rachunki za majdan jako jego promotorzy?
  2. Dziś zaczyna oficjalną wizytę w Kijowie prez. Duda. Bacznie ją obserwujmy, zwłaszcza przez media niezależne, co uzgodniono i na jakich warunkach. jakoś mi to śmierdzi.
  3. Nie wiem jaką rolę odgrywa tu nasz gazoport, ale jakoś mi się z tym tematem kojarzy.

  Pozdrawiam wszystkich dyskutantów.
  Ultimatum Jaceniuka
 • ad vocem
  Adwokaci, podobnie jak inne zawody zaufania publicznego, sparszywieli, a ich korporacje to zwykłe mafie. Niemniej jednak czasami trzeba korzystać z ich usług, ale pamiętać też należy, że nie wiemy ilu klientów wybrany przez adwokat oszukał, wysłał do kryminału, pozbawił mienia, itd. a ilu pacjentów lekarz uczynił inwalidami lub wysłał na tamten świat.
  Dlatego ważne jest aby wynajętymi fachowcami umieć odpowiednio kierować i kontrolować, czyli trzymać krótko na smyczy. jeśli się tego nie potrafi - wszystko się może zdarzyć, jak śpiewała swego czasu Anita Lipnicka i lepiej bronić swoich interesów samemu. Wynajęty i opłacany przez nas lekarz czy adwokat, to taki sam zawodowiec jak hydraulik. ma wykonać robotę tak ja mu się każe i tyle.
  Panuje u nas jakaś niezrozumiała czołobitność wobec fachowców.
  Władze Adwokatury chronią adwokatów wyłudzających pieniądze
 • @Bogusław Jeznach 13:07:51
  Dzięki za dobre słowo. Problem w tym, że w Polsce mało znamy historię Czech, a przecież miała ona momenty decydującego wpływu na naszą. Czechy były kiedyś największym, najbogatszym krajem w Cesarstwie a Praga ośrodkiem ówczesnego świata. Ta nieznajomość historii (nie tyko czeskiej), a zamiast tego uleganie propagandzie, drogo nas kosztuje.
  Na marginesie: o Czechach i ich ścisłych ale mało rozpoznanych związkach z Anglią sporo pisze w swoich książkach Gabriel Maciejewski.
  Pozdrawiam serdecznie. MM
  Kulisy powstania Czechosłowacji
 • Jezus mówi o Żydach
  i do Żydów a nie o faryzeuszach i do faryzeuszy - ewangelia Jana 8,37-47. Co z tego wynika? Wnioski mogą zahaczać o herezję, a w każdym razie o "dogmaty" współczesnego judeo-chrześcijaństwa.
  PLEMIĘ ŻMIJOWE - POTĘPIONE PRZEZ ZBAWICIELA!
 • @alek.san 18:59:28
  Jeżeli rozpatrujemy jakieś wydarzenia czy to bieżące czy historyczne inaczej niż przez pryzmat finansów, mamy do czynienia z propagandą. Tylko wyśledzenie ścieżki ich finansowania daje nam jakie takie pojęcie o rzeczywistości. Karmieni jesteśmy nie tylko propagandą niemiecką, ale brytyjską. Symbolem jest tu niejaki Norman Davies, który bada i wyjaśnia naszą historię współczesną jakby nam już nie wolno było. tak to wygląda. Musimy odnaleźć naszą własną narrację, jakiś mit założycielski aby nawiązać do innych nacji. Np. Brytyjczycy swoją ideologię imperialną osadzili na micie arturiańskim, celtyckim de facto królu Arturze, który podbił ziemie północne, Rosjanie na Bizancjum (Moskwa III Rzym), itd.
  Niestety, o naszej przeszłości wiemy niewiele. Nazwę Polacy, wymyślił Bolesław Chrobry dla swojego ludu, który przed tym określany był jako Litica vici. Kim oni byli? Kim byli Piastowie i skąd się wzięli? Może się kiedyś dowiemy a może nie.
  Jeśli wierzyć wynikom badań haplogrup, Niemcy najwięcej mają genu celtyckiego, potem słowiańskiego i dopiero na trzecim miejscu jest gen germański. Nie ma więc powodu wpadać w kompleks niższości. Bądźmy kim jesteśmy, nie musimy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądami.
  Pozdrawiam
  Długie ręce Wikingów
 • @Marx 8888 14:40:54
  Faszyzm polega na tym, że państwo jest omnipotentne, jak to stwierdził Duce. państwa skandynawskie są faszystowskie. Np., w Szwecji, gdzie nie wolno zasłaniać okien, aby napić się wódki schodzi się do piwnicy. Ale to na marginesie.
  Dostępne dane nie mówią, skąd - a o tym piszę - organizacje te mają pieniądze. Proszę mi nie bredzić o doświadczeniach środkowoeuropejskich, bo nigdzie pieniędzy nie dostaje się z powietrza, ale od kogoś i na konkretny cel.
  Długie ręce Wikingów
 • @alek.san 23:00:35
  Tu chyba nie dojdziemy do zgody. Dla mnie najważniejsza jest prawda. Propaganda bywa szkodliwa, najczęściej dla tych, którzy w nmią wierzą. Polacy zbyt długo żyją propagandą i mitami stąd mamy to co mamy.
  Długie ręce Wikingów
 • @Bogusław Jeznach 12:58:38
  Te kwestie trzeba potraktować szerzej. Pozdrawiam serdecznie
  Długie ręce Wikingów
 • @Marx 8888 18:29:36
  Jeżeli Adopsjonsforum nie ma nic wspólnego z rządem, to przez kogo jest finansowana? Odpowiedź na to pytanie będzie dopiero punktem wyjścia do dokładniejszego zbadania problemu. Żadna organizacja pozarządowa (NGO) nie utrzyma się ze składek czy darowizn; zawsze jest finansowana przez określone grupy interesów, państwa i służby. To sposób na infiltrację. Czy w przypadku Adopsjonsforum mamy do czynienia z projektem lokalnym , czy szerszym - nie wiem, ale jakoś to pachnie eugeniką.
  Nie znam dokumentów określających status prawny Barnevern, ale nie on jest najważniejszy, bo jeśli nawet "wszyscy pracownicy barnevern są zatrudnieni na etatach państwowych lub gminnych" to nie wyklucza to różnych "oddolnych" i nieformalnych inicjatyw.
  Skandynawia to nie bastion komunistyczny lecz faszystowski.
  Długie ręce Wikingów
 • @alek.san 11:28:25
  Niestety, problem w tym, że opieramy się na spekulacjach, a nie na konkretnych dowodach. Np. kwestią nierozstrzygniętą jest definicja słowiańskości; czy na podstawie języka, kultury, czy genów. Chąśnicy np. to mit; dowodów, że istnieli a do tego byli Słowianami - brak. Tym bardziej, że Słowianie to rolnicy, a nie "lud morski". Co tam zresztą, skoro nie potrafimy jednoznacznie stwierdzić, jakiej etnosu byli Piastowie! Może się kiedyś tego dowiemy.
  Długie ręce Wikingów
 • @Mariusz G. 18:46:35
  Jagiellonom niepotrzebna była żadna kula, bo oni realizowali własną politykę dynastyczną we własnym dobrze przez nich pojmowanym interesie, a nie interes polityczny państwa, którym zarządzali. Jagiełło mógł zniszczyć Zakon, ale tego nie zrobił.
  Król węgierski Maciej Korwin, proponował ślub z księżniczką Jadwigą, córką Kazimierza Jagiellończyka, co mogłoby doprowadzić do powstania unii polsko-litewsko-czesko-węgierskiej, państwa opartego o Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne. Takie państwo mogłoby się oprzeć imperium Niemieckiemu (Rzymskiemu) od zachodu i Rosyjskiemu (Bizancjum) od wschodu. Ale dla Jagiellona Maciej Kowin to "chłop, kruczek, Wołoszyn". Zamiast tego sam próbował osadzić tam swoich, ale z wiadomym skutkiem.
  Z kolei Zygmunt Stary wspierał jak mógł swoich bratanków Georga i Albrechta Hohenzollernów, zorganizował nawet ustawkę pt. Hołd Pruski, która do dziś jest prawdą podawaną do wierzenia.
  Najbogatszy człowiek wszechczasów
 • Głowny rogrywający
  Najmniej znane a najbardziej ciekawe są prapoczątki potęgi Fuggerów, niestety, najmniej znane. Jakub nie zaczynał w próżni.
  Równie mało znany jest udział Jakuba w likwidacji królestwa Węgier; podejrzewany jest o sfinansowanie wraz z Habsburgami wyprawy wojennej Turcji na Węgry zakończonej bitwą pod Mohaczem. Był to więc główny rozgrywający na ówczesnej europejskiej scenie politycznej, przerastający o kilka poziomów m.in "naszych" Jagiellonów. To w ich fatalnej polityki w kwestii węgierskiej (zmarnowana szansa na połączenie obu tronów) leży źródło późniejszych kłopotów Polski.
  Nie mniej ciekaw kwestią, nie wiem, czy wyjaśnioną w ww. książce, kto stał za Jakubem Fuggerem.Nie wierzę, że działał sam. Gdyby tak było łatwo mógłby zostać zlikwidowany. Raczej był częścią, aktorem pierwszego planu jakiegoś większego projektu.
  Najbogatszy człowiek wszechczasów

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031